Share:
 

Juniors Achievments

Visit our juniors facebook page for latest updates

https://www.facebook.com/StrathfieldCricketJuniors/

 

Season 2019/20

 

CWSCA PREMIERS

Under 11 Division 1 – Strathfield Black

Team – Arani Posener, Harris Bhatti, Sharif Abdalla, Adhvay Moudgalya, Nishanth Mallela, Abhi Ramaneetharan, Ali Kaddour, Nimisha Sudhakar

Officials - Satish Mallela, Ravi Kiran

Under 11 Division 2 – Strathfield Black

Team – Brian Isack, Seyon Sayanthan, Aarush Sharma, Lucas Shiner, Vivaan Kanhe, Kyle Camarda, Omar Ali, Bilal Mirza, Omar Shaikh

Officials – Tushar Kanhe, Manoj Sharma & Leon Shiner

CWSCA – Runner Ups

Under 11 Division 1 – Strathfield Gold

Team – Nithin Karthikeyan, Siddharth Menon, Qanit Mubarak, Uzair Mohammad, Milind Anoop, Anuragh Pillaai, Aryan Kurhade, Asher Conyers

Officials – Sridhar Marimuthu, Karthik Somasundaram & Rafi Mubarak

 

CLUB Awards

Batting Excellence

Gopala Govindan – U13 Division 2

151 runs in season

50 no Round 6 vs MCC Toshack

Sharif Abdalla – U11 Division 1

373 runs in season

32 (Round 2), 43 no (Round 4), 43 no (Round 5), 33 no (Round 7), 35 no (Round 14)

Bowling Excellence

Hayden Cox – U13 Division 2

21 wickets in season

5/17 Round 17 V MCC Barnes

Nithin Krish Karthikeyan – U11 Division 1

21 wickets in season

6/4 Round 6 V MCC Martin

Siddharth Krishna Menon – U11 Division 1

29 wickets in season

5/2 Round 2 V MCC Saggers

Adhvay Moudgalya – U11 Division 1

18 wickets in season

5/7 Round 14 V MCC Saggers

Sharif Abdalla – U11 Division 1

29 wickets in season

5/20 Round 1 V SCC Gold, 5/1 Round 5 V MCC Martin

Himanish Chaudhuri – U11 Division 2

19 wickets in season

5/7 Round 1 V SCC Black

Omar Shaikh – U11 Division 2

10 wickets in season

5/13 Round 10 V ACC

Vivaan Kanhe – U11 Division 2

23 wickets in season

5/5 Round 14 V Summer Hill Gold

Kyle Camarda – U11 Division 2

19 wickets in season

5/3 Round 10 V ACC

 

2019/20 Teams and Awards

U15 Division 1

Team -Brendan Posener, Rohith Penugodu, Ashwin Rajeswaran, Kadhir Satish Kumar, Avanesh Sri Ganeshwaran,Tahmid Wasim, Kabir Yadav, Anushan Balakumar, Sihil Arandkar, Ushnish Chaudhuri, Jalaj Jain, Abishek Karnan, Keerthan Reddy, Samee Khan, Safiy Zanjani, James Moore, Alan Mathews

Officials – Michael Posener & Farrukh Khan

Best Batsman

Best Bowler

Spirit of Cricket

Ushnish Chaudhuri

Rohith Penugodu

Ashwin Rajeshwaran

U13 Division 1

Team – Pravin Kumar, Gideon Benedict, Nedusshan Dushianthan, Yatharth Jain, Naveen Jegendran, Shrey Jha, Nikhil Kumar, Junaid Mansoor, Jay Vallabhoju, Om Mohanraj, Neel Gandhy, Arjun Verma

Officials – Janahan Jegendran & Suba

Best Batsman

Best Bowler

Spirit of Cricket

Jay Vallabhoju

Neel Gandhy

Nikhil Kumar

U13 Division 2

Team – Rohan Chanan, Hayden Cox, Gopala Govindan, Chi Holland, Kingston Huang, Samay Kataria, Athithan Mayuran, Ashvin Rajkumar, Chandramoulee Sivalenka, Sharan Utharala, Teja Sajjan, Sachin Narayanan

Officials – Amarnadh Utharala & Aarti Narayanan

Best Batsman

Best Bowler

Clubman Award

Sachin Narayanan

Hayden Cox

Sharan Utharala

U11 Division 1 – Strathfield Gold

Team – Nithin Karthikeyan, Siddharth Menon, Qanit Mubarak, Uzair Mohammad, Milind Anoop, Anuragh Pillaai, Aryan Kurhade, Asher Conyers

Officials – Sridhar Marimuthu, Karthik Somasundaram & Rafi Mubarak

Best Batsman

Best Bowler

Best All rounder

Qanit Mubarak

Siddharth Krishna Menon

Nithin Krish Karthikeyan

U11 Division 1 – Strathfield Black

Team – Arani Posener, Harris Bhatti, Sharif Abdalla, Adhvay Moudgalya, Nishanth Mallela, Abhi Ramaneetharan, Ali Kaddour, Nimisha Sudhakar

Officials – Satish Mallela, Ravi Kiran

Best Batsman

Best Bowler

Champion Player

Ali Kaddour

Nishanth Sri Krishna Mallela

Abhivarshan Ramaneetharan

U11 Division 2 – Strathfield Gold

Team – Jai Coleman, Himanish Chaudhuri, Gabriel Sleeman, Saifee Jamadar, Likith Sajjan, Dhillon Bhatia, Abhinav Kumar, Nathan Carvalho, Dhilan Thiyagarajah

Officials – Patrick Sleeman & Brett Coleman

Best Batsman

Best Bowler

Best Fielder

Gabriel Sleeman

Himanish Chaudhuri

Nathan Carvalho

U11 Division 2 – Strathfield Black

Team – Brian Isack, Seyon Sayanthan, Aarush Sharma, Lucas Shiner, Vivaan Kanhe, Kyle Camarda, Omar Ali, Bilal Mirza, Omar Shaikh

Officials – Tushar Kanhe, Manoj Sharma & Leon Shiner

Best Batsman

Best Bowler

Player of the season

Omar Shaikh

Seyon Sayanthan

Vivaan Kanhe

Stage 1 – Strathfield Gold

Team – Shawpno Biswas, George Dagher, Vidhat Nanduri, Vedic Saini, Suhail Shaik, Inbaa Venkatasubramanian, Anthony Touma, Arjan Sandhu

Officials – Hicham Dagher & Vikramaditya Saini

Stage 1 – Strathfield Black

Team – Vibhav Jairam, Muzammil Shaik, Mujtaba Shaik, Shlok Seth, Abubakr Mohammed, Arjun Sundhar, Muskan Rai

Officials – Atul Seth

 

 

Season 2018/19

 

CWSCA PREMIERS

Under 11 Division 2 – Strathfield Black

CWSCA – Minor Premiers

Under 11 Division 2 – Strathfield Gold

 

Season 2017/18

 

CWSCA PREMIERS

Under 13 Division 1 – Strathfield Gold